IN MEMORIAM

Prof. dr. Anca NICOLAE (1940-2024)

Cadrele didactice din Facultatea de Chimie  anunță cu regret trecerea la cele veșnice a doamnei Prof. dr. Anca NICOLAE în data de 12 august 2024.

După obţinerea licenţei la Facultatea de Chimie, doamna Anca NICOLAE a ocupat în cadrul Catedrei de Chimie Organică, pe rând, postul de preparator (1963), asistent (1966), lector (1980), conferenţiar (1990) şi profesor (1995).

Cercetările doamnei profesor Anca NICOLAE, începute încă din timpul tezei de doctorat, au fost axate pe sinteza de noi compuși din seria triciclotridecanului și derivați ai acestora: oxime, azine, hidrazone, baze Schiff, precum și compuși heterociclici. A publicat peste 80 de articole în reviste din țară şi străinătate, 13 cărţi și monografii, 4 brevete de invenție.

Doamna Prof. dr. Anca NICOLAE va rămâne veșnic în amintirea noastră ca un om vesel, blând și dedicat meseriei și Facultății de Chimie din Universitatea din București.

Dumnezeu s-o odihnească în pace!

Trupul neînsuflețit va fi depus joi, 15 august 2024, la ora 18:00, la Capela Mică a Cimitirului Bellu Militar.

Slujba de înmormântare va avea loc vineri, 16 august 2024, ora 11:00.