Cu nespusă durere, membrii colectivului de Chimie Tehnologică și Cataliză anunță trecerea la cele veșnice a doamnei Lector dr. Christina Pascu, cea care ne întâmpina întotdeauna cu voioșie si o vorbă bună la fiecare ședință de laborator, încurajându-ne înainte de examene.
De-a lungul timpului doamna Lector dr. Christina Pascu a predat la seriile de Chimie și Chimie Fizică ale Facultății de Chimie și în perioada 1978-1987 la secția Petrochimie de la Facultatea de Inginerie Chimică de la Institutul Politehnic București.

Va rămâne mereu în amintirea celor care au cunoscut-o ca o persoană cu o vastă cultură, un om deosebit de la care am învățat  nu doar chimie ci și multe alte lucruri importante pentru viață.

Dumnezeu să o ierte și să o odihnească  în pace!