IN MEMORIAM

Conf. Dr. Florica ZĂLARU

Doamna conf. dr. Florica Zălaru (20 iunie 1937 - 31 mai 2021) a fost cadru didactic la Catedra de Chimie Anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București. Absolventă a Facultății de Chimie, secția Chimie Anorganică, și-a realizat lucrarea de doctorat sub coordonarea doamnei prof. dr. Marta Stan. Doamna conf. dr. Florica ZĂLARU a fost un cadru didactic apreciat și respectat de colegi și studenți. Cursul de Chimie elaborat în colaborare cu Constanța Gheorghiu și Lucia Antonescu a stat la baza pregătirii în acest domeniu pentru multe generații de studenți de la specialitățile inginerie geologică și geofizică, forajul sondelor și exploatarea zăcămintelor de petrol și gaze. A fost o cercetătoare pasionată, aducând contribuții în chimia coordinativă a cuprului.

Doamna conf. dr. Florica Zălaru va rămâne mereu în amintirea colegilor și a foștilor studenți ca un om foarte serios, profund și dedicat profesiei sale de cadru didactic și cercetător, fiind un model pentru toți cei care au cunoscut-o.

Dumnezeu să o odihnească în pace!

Trupul neînsufleţit este depus la Capela Cimitirului Sfântul Ilie, Ghencea .

Slujba de înmormântare va avea loc miercuri, 02 iunie 2021, ora 12:30, la Capela Cimitirului Sfântul Ilie, Ghencea.