LANSARE COMPETIŢIE BURSE DOCTORALE ŞI POSTDOCTORALE, APRILIE 2014

Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, în parteneriat cu  Universitatea din Bucureşti, Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj şi Universitatea de Vest din Timişoara anunţă scoaterea la concurs a 101 locuri pentru doctoranzii înscrişi în anii universitari 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014 şi 36 de locuri pentru cercetătorii postdoctorali în Domeniul Ştiinţelor Exacte: Chimie, Fizică, Informatică, Matematică  în cadrul proiectului cu titlul „Programe doctorale şi postdoctorale – suport pentru creşterea competitivităţii cercetării în domeniul Ştiinţelor exacte”, POSDRU/159/1.5/S/137750.

Proiectul a fost selectat la finanţare în cadrul Programului Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 cofinanţat din Fondul Social European, Axa prioritară 1 – „Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere”, Domeniul Major de Interventie 1.5 „Programe doctorale şi postdoctorale în sprijinul cercetării” şi va fi implementat in perioada 14 aprilie 2014 – 13 octombrie 2015.

Locurile pe parteneri sunt distribuite astfel:

Universitatea “Alexandru Ioan  Cuza” din Iaşi - 23 locuri pentru doctoranzi şi 11 locuri pentru cercetătorii postdoctorali;

Universitatea din Bucureşti – 52 locuri pentru doctoranzi şi 12 locuri pentru cercetătorii postdoctorali;

Universitatea “Babes-Bolyai” din Cluj - 10 locuri pentru doctoranzi şi 4 locuri pentru cercetătorii postdoctorali;

Universitatea de Vest din Timişoara - 16 locuri pentru doctoranzi şi 9 locuri pentru cercetătorii postdoctorali.

Sprijinul financiar se va acorda până la susţinerea tezei de doctorat, dar nu mai mult de 9 luni pentru doctoranzii înscrişi în anul 2011/2012, respectiv de 16 luni pentru doctoranzii înscrişi în anii 2012/2013, 2013/2014 şi 16 luni pentru cercetătorii postdoctorali.

Cuantumul burselor este de 1500 lei pentru doctoranzi şi de 2500 lei pentru cercetătoriipostdoctorali. Membrilor grupului ţintă li se vor deconta cheltuielile de transport şi cazare pentru participare la conferinţe.

Aceștia pot beneficia și de stagii de cercetare de până  la maximum 3 luni. În cazul doctoranzilor bursa de mobilitate este 4200 lei/lună cu decontarea suplimentară a cheltuielilor de transport.Cheltuielile de cazare şi subzistenţă vor fi  suportate din bursa acordată.

Pentru cercetătorii postdoctorali bursa de mobilitate este de 3700 lei/lună, cu decontarea suplimentară a cheltuielilor de transport şi cazare.

De-a lungul întregului proiect, cercetătorii implicaţi vor primi sprijinul logistic şi de infrastructură necesar desfăşurării activităţii.

Concursul de selecţie se va desfăşura conform calendarului de mai jos:

ActivitateaPerioada

Promovarea sesiunii de selecție28 aprilie – 8 mai

Depunerea dosarelor candidaţilor28 aprilie – 8 mai

Evaluarea dosarelor8 – 12 mai

Interviul13-17 mai

Anunţarea rezultatelor19 mai

Depunerea contestaţiilor19 – 21 mai

Rezolvarea contestațiilor22-23 mai

Afişarea rezultatelor finale26 mai

Semnarea contractelor de cercetare27-30 mai

Important:În cazuri temeinic justificate, calendarul desfășurării competiției poate suferi modificări – în sensul prelungirii duratei activităților. Acestea vor fi comunicate celor interesați prin afișarea noilor informații pe site-ul www.uaic.ro și pe paginile web ale partenerilor.

* Număr locuri - Domeniul Chimie - Universitatea din Bucureşti

BURSE DOCTORALE - 8

BURSE POSTDOCTORALE - 3

Documente

Procedură doctoranzi

Procedură cercetători postdoctorali

Regulament privind organizarea și desfășurarea studiilor doctorale şi a activităţii de cercetare postdoctorală

Formular cercetatori postdoctoranzi

Formular doctoranzi

Notă doctoranzi 2011

Informaţii cu privire la procedura de selecţie veţi afla accesând următoarele adrese:www.uaic.ro, www.unibuc.ro, www.ubbcluj.ro, www.uvt.ro.

Programare interviu

Persoane de contact: