Vă invităm să participați la evenimentul Festivalul de Chimie 2018, cu tema “E CHIMIE intre noi” ce va avea loc în 28 septembrie 2018, între orele 12-18, la Centrul Cultural “Petőfi Sándor”, Strada Ion Zalomit 6, București 010151 (in vecinatatea parcului Cișmigiu).

Evenimentul își propune:

-SĂ ADUCA JOCUL, ARTA și BUCURIA în învățarea chimiei.

-SĂ COMUNICE VALOAREA CHIMIEI publicului larg și factorilor de decizie politică, să sublinieze rolul vital al chimiștilor și al chimiei în abordarea provocărilor lumii.

-SĂ DEZVOLTE RELAȚII INTERINSTITUȚIONALE între universități, licee, școli, institute de cercetare, laboratoare, industrie.

Ne va onora prezența dumneavoastra și mulțumim anticipat atenției acordate demersului nostru în promovarea chimiei și in schimbarea mentalităților legate de aspectele negative ale acestei științe.

Evenimentul este organizat de American Chemical Society (ACS) și Romanian ACS International Chapter în colaborare cu Universitatea din București, Facultatea de Chimie, Societatea de Chimie din Romania și Playouth. Finanțarea acestui proiect a fost posibilă prin ACS Chemistry Festival Grant. Mulțumim voluntarilor implicați în acest eveniment (Facultatea de Chimie, Institutul de Chimie Fizica, Patlab, Colegiul Național Mihai Viteazul).

Facebook www.facebook.com/events/1022980761217719

Poster eveniment