În perioada următoare – martie-mai 2023 –, România va participa, prin Ministerul Educației, pentru a șasea oară, la studiul european EUROSTUDENT.

Cercetarea își propune să asigure sprijin în creșterea capacității de colectare și monitorizare a datelor privind situația socială și economică a studenților, iar rezultatul va oferi o perspectivă comparativă la nivel european ce va contribui și la îmbunătățirea propriului sistem de învățământ superior.

Pe această cale, vă informăm asupra faptului că studenții Universității din București de la ciclurile de licență și masterat vor primi, sub coordonarea UEFISCDI, pe adresele de e-mail instituționale, un chestionar cu privire la condițiile de studiu și de viață în cadrul comunității UB.

Mai multe informații cu privire la studiul Eurostudent ÎN ROMÂNIA:

STRUCTURA CHESTIONARULUI EUROSTUDENT VIII AICI

CONȚINUTUL CHESTIONARULUI EUROSTUDENT VIII AICI