În contextul răspândirii infecției cu Coronavirus COVID-19 la nivel internațional, dar și al unui număr mic de cazuri în București, cazuri care nu au nicio legătură cu instituția noastră, Universitatea din București, prin Biroul Executiv al Consiliului de Administrație întrunit în data de 9 martie 2020, a luat următoarele decizii:

• În cadrul conducerii Universității din București a fost constituit un Grup de coordonare și monitorizare a situației privind Coronavirus COVID-19, din care fac parte: conf. univ. dr. Sorin Costreie, Prorector Rețele Universitare și Relații Publice, prof. univ. dr. Bogdan Ştefănescu, Prorector Internaţionalizare, prof. univ. dr. Carmen Chifiriuc, Prorector Cercetare, prof. univ. dr. Lucian Ciolan, Prorector Proiecte de dezvoltare, Învățare continuă și Infrastructură educațională și conf. univ. dr. Radu Gramatovici, Prorector Studenți și Informatizare. Aceștia vor acționa coordonat astfel încât să asigure luarea celor mai bune măsuri pentru prevenție și controlul situației în toate facultățile UB;
  • Universitatea din București adoptă, ca procedură internă preliminară, prevederile Procedurii și criteriilor de suspendare a cursurilor școlare în unitățile de învățământ în contextul confirmării unui caz/ mai multe cazuri de COVID-19 din cadrul Hotărârii nr. 6 din 6.03.2020 a Grupului de suport tehnico-științific privind gestionarea bolilor înalt contagioase pe teritoriul României, emise de Ministerul Afacerilor Interne – Departamentul pentru Situații de Urgență;
  • Universitatea din București monitorizează evoluția situației de la nivel național și local și este într-un dialog constant cu instituțiile abilitate ale statului, acționând prompt la viitoarele evoluții ale situației;
  • În acest moment, 9 martie 2020, ora 16:00, nu există, la nivelul comunității academice a Universității din București, vreo situație de suspiciune sau confirmare a infectării cu Coronavirus COVID-19. Grupul de coordonare și monitorizare se află în permanentă legătură cu facultățile și cu administrația, pentru a monitoriza constant situația;
  • Grupul de coordonare și monitorizare poate fi contactat la adresa de e-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. pentru a comunica orice situație care poate avea legătură cu evoluția Coronavirus COVID-19.

Măsurile de prevenție sunt esențiale pentru evitarea contractării virusului COVID-19. Măsurile de igienă sunt obligatorii și eficiente, iar tratarea cu responsabilitate a situației actuale de la nivel mondial ajută la evitarea și diminuarea anxietății firești, asociate acestui context. Chiar atunci când nu este posibilă sustragerea din aglomerații, este importantă purtarea măștii de protecție și folosirea produselor de igienă specifice: spălarea mâinilor cu săpun și apă, spălarea feței, folosirea dezinfectanților pe bază de alcool sau clor.

Deși nu a fost deocamdată identificat un vaccin sau un tratament testat ca eficient, sunt cunoscute situații în care persoane care au contractat virusul COVID-19 au fost tratate și vindecate, prin urmare întărirea sistemului imunitar poate contribui la prevenirea îmbolnăvirii și la lupta organismului cu acest virus. O serie de măsuri de creștere a imunității organismului pot fi accesate aici.

Universitatea din București recomandă tuturor persoanelor care au fost în ultimele 14 zile în zone cu risc de infecție cu Coronavirus COVID-19 sau au intrat în contact cu persoane testate pozitiv cu acest virus să rămână în izolare voluntară la domiciliu pentru o perioadă de 14 zile și să evite contactul cu alte persoane. Dacă în acest interval apar simptome precum febră, cefalee și tuse seacă, persoana este obligată să apeleze serviciul de urgență 112 și să informeze asupra situației.

La nivelul Institutului Național de Sănătate Publică din subordinea Ministerului Sănătății a fost operaționalizată linia TELVERDE (0800 800 358) destinată cetățenilor care doresc informații legate de prevenirea infectării cu virusul Coronavirus COVID-19. Apelarea numărului unic de urgență 112 este doar pentru situații de urgență, iar pentru solicitarea de informații cetățenii sunt rugați să apeleze linia TELVERDE.

Recomandăm tuturor persoanelor care prezintă simptome de gripă să rămână în izolare voluntară la domiciliu pentru o perioadă de 14 zile. De asemenea, recomandăm tuturor membrilor comunității Universității din București să acționeze calm și responsabil, stările de îngrijorare excesivă sau de panică împiedicând reacțiile adecvate la o situație care poate fi gestionată, în limite specifice, atât de entități competente, cât și de fiecare dintre noi.

Asigurăm comunitatea academică a UB că punem pe primul plan siguranța studenților și angajaților Universității și, în funcție de evoluția situației și de deciziile autorităților centrale, vom adopta toate măsurile care se impun.

Biroul Executiv al Consiliului de Administrație al Universității din București

9 martie 2020