SESIUNEA SEPTEMBRIE 2023

ADMITERE STUDII UNIVERSITARE DE  LICENȚĂ (broşură de prezentare secţiune video) :

1.a)  număr de locuri  - situație actualizată la 1 septembrie 2023

1.b) calendar înscriere: începând de LUNI, 4 septembrie 2023 până LUNI, 11 Septembrie 2023, ora 14:00

1.c) înscriere:

_înscriere online:

Ghid de utilizare a platformei de înscriere online  -  Vă rugăm NU CREAŢI conturi în platformă înainte de începerea oficială a perioadei de înscriere ! (Luni 4 septembrie 2023, ora 00:01)

Adresa platformei de înscriere online : https://admitereonline.unibuc.ro/

Atenție!

• Pentru „Sesiunea de admitere” selectați:
    „Admitere Licență Septembrie 2023” / Alege Facultatea : „Facultatea de CHIMIE”
  • Folosiți diacritice!!!!!
  • Informațiile/selecțiile marcate în aplicație cu * sunt obligatorii;
  • Media la disciplina CHIMIE pe parcursul anilor de liceu se trece cu primele două zecimale FĂRĂ ROTUNJIRE !!!!!!!
  • Adeverința medicală trebuie sa fie din anul 2023
  • Foaia matricolă se încarcă Față/verso!

SAU

_înscriere prin prezentare fizică la secretariatul Facultăţii de Chimie (sediul central - Decanat, Bd. Elisabeta 4-12) (program înscrieri: Luni-Vineri: 9:00-14:00) - candidații se vor înscrie din secretariat și pe platforma online

1.d) acte necesare pentru înscriere (vedeţi pagina 2) (conform secţiunii V - Inscrierea la concursul de admitere - din Metodologia de admitere a Universităţii din Bucureşti)

1.e) formular fişă de înscriere - va fi generată din platforma de înscriere online.

1.f) taxă de înscriere (se poate achita: a) online, b) prin virament bancar şi c) în numerar la secretariatul Facultăţii de Chimie în momentul înscrierii; vedeţi detalii la pagina 3 a documentului de informaţii). Categoriile de candidaţi scutiţi de plata taxei de admitere sunt menţionate în documentul de informaţii (vedeţi pagina 2), conform art. 9(1) alin. l (pagina 7 sus) din Metodologia de admitere a Universităţii din Bucureşti.

1.g) criterii admitere/departajare (vedeţi pagina 1 a documentului de informaţii).

1.h) olimpici la chimie (înmatriculare fără examen de admitere şi fără plata taxei de admitere olimpicii internaționali).

1.i) metodologie admitere: Metodologia de admitere a Universității din București

PROGRAME DE STUDIU :

CHIMIE (prezentare, plan de învăţământfişe de disciplină)

BIOCHIMIE TEHNOLOGICĂ (prezentare, plan de învăţământfişe de disciplină anul I şi II, fişe de disciplină anul III)

CHIMIE MEDICALĂ (prezentare, plan de învăţământfişe de disciplină anul I, fişe de disciplină anul II şi III)

CHIMIE FARMACEUTICĂ (prezentare, plan de învăţământfişe de disciplină anul I, fişe de disciplină anul II şi III)