Facultatea de Chimie a Universitatii din Bucuresti organizeaza a VI-a editie a Simpozionului „Chimia - prieten sau dusman?!” sub egida Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, in colaborare cu Rectoratul Universitatii din Bucuresti, Societatea de Chimie din Romania si cu sprijinul Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti si al Inspectoratelor Scolare Judetene. Etapa nationala a Simpozionului se va desfasura in data de 12 mai 2012, ora 9.00 in amfiteatrele Facultatii de Chimie din Soseaua Panduri 90-92.

Sesiunea de comunicari stiintifice se adreseaza elevilor din invatamantul liceal si are ca obiective stimularea creativitatii, educarea gandirii stiintifice si a lucrului in echipa, dezvoltarea abilitatilor de comunicare si a spiritului de competitie in cercetarea stiintifica din domeniul chimiei. Comisia de evaluare va aprecia calitatea, originalitatea si contributia personala a elevilor in elaborarea si prezentarea lucrarilor/proiectelor stiintifice.

Sponsori:

Coca-Cola

VWR International GmbH   www.vwr.com

Agilrom Scientific SRL    www.agilrom.ro

Apa Nova Bucureşti S.A.     www.apanovabucuresti.ro

Labormed

Colaboratori:

Poster Simpozion   clic aici

Program activităţi    clic aici

Program susţinere lucrări    clic aici

Rezultate Secţiunea Chimie Organică    clic aici

Rezultate Secţiunea Chimie Anorganică  clic aici